Australian Junior Eight Ball Championships 2010
Glenorchy Football club - Hobart - TAS (8th - 13th March)
          
  Under 12 Under 15 Under 18 Manager
ACT Alex Parker  Benny Maliganis  Paul McGuire   
  Aaron Billington  Brayden Sheppard  Justin Finney   
      Jake Fulmer   
         
NSW . Stephen Kaine (tas) Brendon Marshall (tas)  
singles . Jacob Marshall (tas) Jenna Sampson (tas)  
      Kyle Fisher (tas)  
         
NT Luke Evans Denroa Cook Daniel Banfield  
  Ethan Beattie Jack Richter Clint Wood  
      Ben Armstrong  
         
QLD Hayden Goode Jayme White Dayne Van Kempen  
  Robert Jenkins Vijay Randall Jared Jensen  
      Liam Butler  
         
SA Dylan South Hayley Schopp Ian Hinton  
  Bryce Ellis Ryan Meuris Tyron O'Morchoe  
      Jarrod Bennett  
         
TAS Alexander Pace Cale Barrett Anthony Adams  
  Brodie Stubbs Justin Stubbs Blake Marshall  
      Andrew Rainbow  
         
VIC Matthew Curwood Adam Bleumink Gus Digiorgio  
  Jacob Isles Tyson Howie Nick Young  
      Hayden Heath  
         
WA Scott Brownrigg  Ben Foster  Luke Foster   
  Mikey Read  Jarrad Nagtelaal  Luke Anglesey   
      Jamie Ranalli   

 

Tasmania will host the 2010 Juniors in March.

The 2010 Australian Junior Championships to be held in Hobart from Sunday March 7th to Saturday March 13th 2009.

Please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - 0407 870 306 (Eightball Tasmania Junior Development Officer) if more information is required.

Venue: Glenorchy Football Club

Accomodation: TBA

Member States / Territories,

Please find below information for the 2010 Australian Junior Championships, please contact either myself or Cyril Triffitt if you require any further information at this stage

Cyril is hoping to do photos of all the players in the program book the same as 2002 and would like this information by no later than the end of January, please advise if this will not be possible, the size of the photo should be of a responsible size for print quality for the book

Photos can be emailed to Cyril and please also Cc to the AEBF secretary so we can include on the AEBF web site ( I will forward you disclaimers for the use of the photos on the AEBF web site in the coming week, naturally if the child / parents do not want the photo displayed on the AEBF web site and AEBF Junior web site they do not need to participate, but it would be hoped that all States / Territories and players would be represented

Cyril Triffitt - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Andrew Saltmarsh -  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.       This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Regards,

Andrew Saltmarsh

Eightball Tasmania Secretary

AEBF Secretary

 

Under 18 Final - Best of 11 Frames  - 1.35pm

Anthony Adams (TAS)

6

Gus DiGiorgio (VIC)

5

Anthony Adams (TAS) Gus DiGiorgio (VIC)

Anthony Adams (TAS) Under 18 Final 2010 Gus DiGiorgio (VIC)

Under 18 Final 2010 - Gus DiGiorgio (VIC) & Anthony Adams (TAS)

 

Under 15 Final - Best of 11 Frames  - 11.35am

Adam Bleumink (VIC)

6

Tyson Howie (VIC)

5

Adam Bleumink (VIC) Tyson Howie (VIC)

Adam Bleumink (VIC) Under 15 Final 2010 Tyson Howie (VIC)

Under 15 Final 2010 - Adam Bleumink (VIC) & Tyson Howie (VIC)

 

Under 12 Final - Best of 11 Frames - 10.15am

Alexander Pace (TAS)

2

Scott Brownrigg (WA)

6

Alexander Pace (TAS) Scott Brownrigg (WA)

Alexander Pace (TAS) Under 12 Final 2010 Scott Brownrigg (WA)

Under 12 Final 2010 - Alexander Pace (TAS) & Scott Brwonrigg (WA)

 

AEBF Junior Teams 2010 - Final - Friday 13th March 6.45pm

See Junior web site for round robin results from team matches and player stats

Home Team

Away Team

Score Score

Western Australia

Victoria

WA Juniors 2010 Victorian Junior Team 2010
1 Jarrod Nagtegaal - U15 A Tyson Howie - U15 1 0
2 Ben Foster - U15 B Adam Bleumink - U15 2 0
3 Luke Anglesey - U18 C Hayden Heath - U18 3 0
4 Jamie Renalli - U18 D Nick Young - U18 3 1
5 Luke Foster - U18 E Gus DiGiorgio - U18 3 2
6 Scott Brownrigg - U12 F Matt Curwood - U12 3 3
7 Mikey Read - U12 G Jacob Isles - U12 4 3
3 Luke Anglesey - U18 D Nick Young - U18 4 4
4 Jamie Renalli - U18 E Gus DiGiorgio - U18 4 5
5 Luke Foster - U18 C Hayden Heath - U18 5 5
1 Jarrod Nagtegaal - U15 B Adam Bleumink - U15 5 6
2 Ben Foster - U15 A Tyson Howie - U15 6 6
3 Luke Anglesey - U18 E Gus DiGiorgio - U18 6 7
4 Jamie Renalli - U18 C Hayden Heath - U18 6 8
5 Luke Foster - U18 D Nick Young - U18

VICTORIA - JUNIOR TEAM CHAMPIONS 2010

Under 18's - Top 5 Finals - Best of 7

3.30pm

2. Anthony Adams (TAS)

v

3. Luke Foster (WA)

4 - 2

3.30pm

4. Dayne Van Kempen (QLD)

v

5. Nick Young (VIC)

4 - 3

4.30pm

1. Gus DiGiorgio (VIC)

v

Anthony Adams (TAS)

2 - 5

4.30pm

Luke Foster (WA)

v

Dayne Van Kempen (QLD)

5 - 1
5.30pm

Gus DiGiorgio (VIC)

v

Luke Foster (WA)

5 - 3

Saturday 13th March - Under 18 Final - Best of 11

1.00pm

Anthony Adams (TAS)

v

Gus DiGiorgio (VIC)

 

Under 15's - Top 4 Finals - Best of 7

3.30pm

1. Cale Barrett (TAS)

v

2. Adam Bleumink (VIC)

0 - 4

3.30pm

3. Tyson Howie (VIC)

v

4. Jayme White (QLD)

4 - 1

4.30pm

Tyson Howie (VIC)

v

Cale Barrett (TAS)

5 - 4

Saturday 13th March - Under 15 Final - Best of 11

11.30am

Adam Bleumink (VIC)

v

Tyson Howie (VIC)

 

Under 12's - Top 4 Finals - Best of 7

3.30pm

1. Hayden Goode (QLD)

v

2. Alexaner Pace (TAS)

3 - 4

3.30pm

3. Matthew Curwood (VIC)

v

4. Scott Brwonrigg (WA)

1 - 4

4.30pm

Scott Brownrigg (WA)

v

Hayden Goode (QLD)

5 - 2

Saturday 13th March - Under 12 Final - Best of 11

11.30am

Alexander Pace (TAS)

v

Scott Brownrigg (WA)

Opening Break 2010

Play started on Monday 8th March in the 20th Australian Junior Championships held at the Glenorchy Football club rooms, teams from WA, SA, VIC, ACT, QLD, NT and Tasmania compete in 3 age groups of under 12's, 15's and under 18

Round robin matches between all States / Territories will be held during the week, with a Team Finals Day on Friday 12th March and the Under 12, 15 and Under 18 Singles Finals on Saturday 13th March starting at 10.00am followed by a Presentation Night on the Saturday starting at 6.30pm

The web site will be updated with round robin scores in the Under 12, 15 and under 18 at approximately 9pm each night and will feature live scoring on the Friday and the Saturday

Click the 2010 tab at the top of the page and then select the age group to view results and ladders from the days play

More photos will be added during the week and on the Friday and Saturday

 

Draft Playing Schedule 2010 - 30th January (Subject to change)

Managers and Players

  • Please find attached Drug Testing and Behaviour consent forms for Juniors competing at this year’s Junior Championships
  • These forms must be handed in to Heather Zappia at the Team Managers meeting prior to the Championships starting and if forms are not returned then the player/s concerned will not be able to play until the form is received
  • Also attached is a player profile consent card (2 cards per a4 paper), it would really be appreciated if member States / Territories would have their players fill these cards out and return these cards to Heather Zappia prior to the Junior Championships starting, while these cards are not compulsory to return it would be hoped that all would fill in this information and help the AEBF in promoting our game further via our web site, as I am sure you all realise the way other sports are now using the web to promote their sports, we need to keep pace as best we can
  • Attached is also a separate form that will be required to be filled out if the option above for the player profile card is not taken, this is for consent to use any photos taken at the Australian Junior Championships to be used on the AEBF web site and for the program book for the Championships, this form is to be handed back in to Heather Zappia prior to the start of the Junior Championships

Reminder: Cyril Triffitt and Eightball Tasmania need your players names and individual player photos ASAP and by no later than 31st January

Also required is a photo of individual players for the program book and to be used on the AEBF web site, this is also required by 31st January and can be emailed to the secretary of Eightball Tasmania

If you require any additional information please contact Cyril Triffitt or Eightball Tasmania

Cyril Triffitt - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Andrew Saltmarsh - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Accommodation

Hobart Cabins and Cottages  (Brendon)  03 6272 7115 http://www.hobartcabinscottages.com.au/

Northside Holiday Villas  (Tania)  03 6272 4472

Treasure island Caravan park (Sandra) 03 6249 2379

all these are within 2 kilometres of Glenorchy Football Club and at this stage still have plenty of accommodation

It is hoped that the opening ceremony and a social  (BBQ) will be on Sunday with Games to start Monday Morning

Opening and welcoming BBQ Sunday the 7th March, Presentation and wind up dinner Saturday 13th of March

ACT Junior play-offs

Under 12

Under 12

Under 15

Under 15

Under 18

Under 18

Under 18

Manager

NSW Junior play-offs; NSW is unlikely to send a Junior Team, however they may send one or two players for the singles event.

Under 12

Under 12

Under 15

Under 15

Under 18

Under 18

Under 18

Manager

QLD Junior State Team 2010

Under 12        Hayden Goode

Under 12        Robert Jenkins

Under 15        Vijay Randall

Under 15        Jayme White

Under 18        Dayne Van Kempen

Under 18        Liam Butler

Under 18        Jared Jensen

Manager        Justin Thursby

Victoria Junior State Team 2010

u12 Matt Curwood

u12 Jacob Isles

u15 Tyson Howie

u15 Adam Bleumink

u18 Gus Di Giorgio

u18 Nick Young

u18 Hayden Heath

 

Local junior 8 ball boys Dylan South (left) and Bryce Ellis not only came away with first and second in the State single competition, they also faced each other off in the finals.

 

SA Junior play-offs

Under 12 Dylan South

Under 12 Bryce Ellis

Under 15

Under 15

Under 18

Under 18

Under 18

Manager

COMMENTS

http://www.whyallanewsonline.com.au/news/local/sport/other/friends-face-off-in-8-ball/1681941.aspx

First Junior Champions through to Grand Final


 

CONGRATULATIONS to the following champions who've made it through to the grand final of the 2010 Junior Championships (WA selection trials):

Under 12's
Stefan Malinovic (winner) Gosnells
Oliver Bownds (runner-up) Gosnells

Under 15's
Keenan Cigler (winner) Gosnells
Dylan Ford (runner-up) Gosnells

Under 18's
Jason Hawker (winner) Gosnells
Jamie Ranalli (runner-up) Gosnells

Details for the next heats are below:

Heat #2 - 16 January @ Pot Black North Perth
Heat #3 - 23 January @ The Pool Room, Fremantle
Heat #4 - 27 January @ Limited Editions Hotel
Heat #5 - 28 January @ Limited Editions Hotel
Heat #6 - 29 January @ Limited Editions Hotel
Grand Final - 30 January @ Limited Editions Hotel

 

WA Junior play-offs

Under 12

Under 12

Under 15

Under 15

Under 18

Under 18

Under 18

Manager

NT Junior play-offs

Under 12

Under 12

Under 15

Under 15

Under 18

Under 18

Under 18

Manager