Australian Junior Eight Ball Championships 2011
Tracey Village - Darwin - NT (16th-22nd January)
          
  Under 12 Under 15 Under 18 Manager
ACT Nathan Miller  Alex Parker  Benny Maleganeas   
  Reece Norton  Aaron Billington  Cj Maleganeas   
      Justin Finney   
         
NSW Phoenix Smith (NSW) Yamalirri Banu (nt) Dayne Van Kempen (au)  
singles Chris Pym (nt) Luke Evans (nt) Den Cook (nt)  
  Blake Milnes (nt)   Clint Wood (nt)  
         
NT Ethan Beatie  Corey Van Jaarsveldt  Todd Robe   
  Michael Shepheard  Jack Richter  Liam Thompson   
      Richard Lofthouse   
         
QLD Hayden Goode Vijay Randall Matthew Gartrell  Greg Dingle
  Nickolas Burnett Sam West Jared Jensen   
      Liam Butler   
         
SA Wilson Bindi  Jordan Mitchell  Kristen Long   
  Tiegan Hulley  Zachary Church  Michael Cacciola   
      Ian Hinton   
         
TAS Brodie Stubbs  Cale Barrett  Blake Marshall   
  . Jacob Marshall  Steven Kaine   
      Max Crosswell   
         
VIC Isabella DiGiorgio  Matt Curwood  Nick Young   
  Levi Howie  Joshua McLean  Ryan Thomerson   
      Jordan Butler   
         
WA Stella Kearney  Jarrad Nagtegaal  Luke Foster   
  Georgia Read  Mikey Read  Jason Hawker   
      Luke Anglessey   

 

alt

Australian Junior Team Manager: Shane

Australian Team Selected to Travel to England: Luke Foster (WA), Jason Hawker (WA), Dayne Van Kempen (AU), Matthew Gartrell (QLD), Jared Jensen (QLD), Luke Anglessey (WA)

Teams Shield: Tasmania (winner of grand final) Tasmania defeated Queensland in the Australian Junior Eight Ball Team Final.

Team Round Robin Trophy: Queensland (most frames won after teams round robin)

Under 18 Grand Final: Luke Foster WA defeated Dayne Van Kempan QLD

Under 15 Grand Final: Vijay Randal QLD defeated Cale Barrett TAS

Under 12 Grand Final: Hayden Goode QLD defeated Brodie Stubbs TAS

Photo's can be ordered from http://www.infocusnt.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      alt

1: Luke Foster (WA)   Best of SEVEN   GRAND FINAL  
  v   Luke Foster (WA) 4 Luke Foster (WA) 6
  Bye   V   v  
  Best of FIVE   Dayne Van Kempen (AU) 2 Dayne Van Kempen (AU) 4
2: Jason Hawker (WA) 1        
  v          
3: Dayne Van Kempen (AU) 3 Jason Hawker (WA) 4    
      V   SEMI FINAL  
4: Matthew Gartrell (QLD) 3 Matthew Gartrell (QLD) 1 Dayne Van Kempen (AU) 5
  v       v  
5: Jared Jensen (QLD) 1     Jason Hawker (WA) 2

alt

1: Cale Barrett (TAS) 1        
  v          
2: Vijay Randall (QLD) 4        
      Cale Barrett (TAS) 5 GRAND FINAL  
      v   Vijay Randall (QLD) 6
      Matt Curwood (VIC) 1 v  
          Cale Barrett (TAS) 5
3: Jacob Marshall (TAS) 3        
  v          
4: Matt Curwood (VIC) 4        

alt


1: Brodie Stubbs (TAS) 4        
  v          
2: Hayden Goode (QLD) 0     GRAND FINAL  
      Hayden Goode (QLD) 5 Brodie Stubbs (TAS) 2
      v   v  
      Ethan Beatie (NT) 2 Hayden Goode (QLD) 6
             
3: Ethan Beatie (NT) 4        
  v          
4: Michael Shepheard (NT) 1        

alt

Dates for the Australian Junior Championships have been set at 15th to 22nd January 2011 inclusive and will be held at Tracey Village Sports Club in Darwin, Northern Territory.

Tracy Village Social & Sports ClubTracy Village Social & Sports
28 Tambling Terrace
Cnr. Tambling Tce & Henbury Avenue
Wanguri - Darwin
Darwin Northern Territory 0810
(08) 8980 4777

www.tracyvillage.com.au

altJunior 8 Ball Playing Schedule 2011

PHOTO'S

Infocus NT Pty Ltd
shop 3, Anula Shopping Centre,
55 Yanyula Drive, Anula, DARWIN, NT 0812
Phone: 08 8945 4444 Mobile: 0408 411 210
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
website: www.infocusnt.com

Managers and Players

    Please find attached Drug Testing, Behaviour consent forms and Pictures consent form for Juniors competing at this year’s Junior Championships

    These forms must be handed in to Heather Zappia at the Team Managers meeting prior to the Championships starting and if forms are not returned then the player/s concerned will not be able to play until the form is received

 

NT Junior Team - 2 2011 - TBA

alt

Under 12:

Under 12:

Under 15:

Under 15:

Under 18: 

Under 18:

Under 18:

Manager

NT Junior Team 2011 - TBA

alt

Under 12:

Under 12:

Under 15:

Under 15:

Under 18: 

Under 18:

Under 18:

Manager

NSW Junior Team 2011

alt

Under 12: Phoenix Smith

Manager: Damien Smith

TAS Junior Team 2011

alt

Under 12: Brodie Stubbs

Under 15: Cale Barrett

Under 15: Jacob Marshall

Under 18: Steven Kaine

Under 18: Blake Marshall

Under 18: Max Crosswell

Manager: Cyril Triffitt

SA Junior Team 2011

alt

Under 12: Wilson Bindi

Under 12: Tiegan Hulley

Under 15: Jordan Mitchell

Under 15: Zachary Church

Under 18: Ian Hinton

Under 18: Kristen Long

Under 18: Michael Cacciola

Manager

VIC Junior Team 2011

alt

Under 12: Levi Howie

Under 12: Isabella DiGiorgio

Under 15: Matt Curwood - Vice Captain

Under 15: Joshua McLean

Under 18: Nick Young - Captain

Under 18: Ryan Thomerson

Under 18: Jordan Butler

Manager

QLD Junior Team 2011

alt

Under 12: Hayden Goode

Under 12: Nikolas Burnett

Under 15: Vijay Randall

Under 15: Sam West

Under 18: Jared Jensen - Vice Captain

Under 18: Matthew Gartrell

Under 18: Liam Butler - Captain

Manager

WA Junior Team 2011

alt

Under 12: Georgia Read

Under 12: Stella Kearney

Under 15: Mikey Read

Under 15: Jarrad Natgtegaal

Under 18: Luke Anglessey

Under 18: Luke Foster

Under 18: Jason Hawker

Manager

ACT Junior Team 2011

alt

Under 12: Reece Norton 

Under 12: Nathan Miller

Under 15: Aaron Billington

Under 15: Alex Parker

Under 18: Justin Finney

Under 18: CJ Maleganeas - Vice Captain

Under 18: Benny Maleganeas - Captain

Manager