Australian Junior Eight Ball Champions
Perpetual Trophies sponsored by Cubitt Trophies, Melbourne
  Under 12 Under 15 Under 18 Under 18 Girls Host
2020          
2019          
2018          
2017         NT
2016 Joshua Burnett (QLD) Devlin Praeger (VIC) Matthew Curwood (VIC) Isabella Di Giorgio (VIC) WA
2015 Nickolas Burnett (QLD) Hayden Goode (QLD) Stone Stenhouse (WA) Stella Kearney (WA) QLD
2014 Stella Kearney (WA) Cooper Denmen (TAS) Cale Barrett (TAS)   VIC
2013 Kyle Thomson (QLD) Alex Pace (TAS) Vijay Randall (QLD)   SA
2012 Hayden Goode (QLD) Jordan Mitchell (SA) Luke Foster (WA)   ACT
2011 Hayden Goode (QLD) Vijay Randall (QLD) Luke Foster (WA)   NT
2010 Anthony Adams (TAS) Adam Bleumink (VIC) Scott Brownrigg (WA)   TAS
2009 Jacob Isles (VIC)  Michael Cacciola (SA)  Aaron Lynch (SA)    QLD
2008 Tyson Howie (VIC) Nathan Nemes (SA) Daniel Faddoul (VIC)   SA
2007 Adam Bleumink (VIC)  Gus Di Giorgio (VIC)  Levi Congdon (WA)    WA
2006 Ben Maleganeas (ACT) Rick Emery (SA) Justin Sajich (WA)   VIC
2005 Nathan Nemes (SA)  Levi Congdon (WA)  Nick Howie (VIC)    VIC
2004 Kurt Brown (QLD) Chris Horne (QLD) Justin Sajich (WA)   VIC
2003 Kurt Dunham (TAS)  Justin Sajich (WA)  Justin Thursby (QLD)    VIC
2002 Guy Allen (SA) Justin Sajich (WA) David Rothall (SA)   QLD
2001 Guy Allen (SA)  John Nemes (SA)  Robert Zappia (VIC)    TAS
2000 Justin Sajich (WA) Victor Smith (SA) Ben Nunan (VIC)   SA
1999 Justin Sajich (WA)  Neil Barton (WA)  Ron Kelly (WA)    WA
1998 Aaron Elmery (NT) Justin Campbell (SA) Ben Bolton (WA)   NT
1997 Dean Selkrig (VIC)  Marc Robertson (VIC)  Mark Warry (SA)    VIC
1996 Dean Selkrig (VIC) Ron Kelly (WA) Mark Warry (SA)   QLD
1995 Robert Zappia (VIC)  Joelle Smart (WA)  Aaron Mahoney (VIC)    ACT
1994 Neil Robertson (VIC) Mark Zappia (VIC) Aaron Mahoney (VIC)   SA
1993 Mark Zappia (VIC)  Ben Crawley (NT)  Louis Condo (VIC)    WA
1992 Ben Bolton (WA) Aaron Mahoney (VIC) Chris Lilly (VIC)   NT
1991 Ben Bolton (WA)  Johl Younger (VIC)  Chris Lilly (VIC)    VIC

 

 

         
AUSTRALIAN EIGHT BALL JUNIOR CHAMPIONSHIPS HOST
  Host City Venue  
2028 ACT . . .
2027 TAS . . .
2026 NT . . .
2025 VIC . . .
2024 WA . . .
2023 QLD . . .
2022 NSW . . .
2021 SA . . .
2020 ACT . . .
2019 TAS . . .
2018 VIC . . .
2017 NT Darwin Casuarina All Sports Club Jan
2016 WA Perth West Australia HQ Jan
2015  QLD Gold Coast Snooker World Jan
2014  NSW (VIC) Melbourne Bar Eight Bundoora Jan
2013  SA Adelaide Empire Pool Lounge Jan
2012  ACT Canberra Harmonie German Club Jan
2011 NT Darwin Tracy Village Social and Sports Club Jan
2010 TAS Hobart, Glenorchy Glenorchy Football Club Jan
2009 QLD Brisbane, Milton Q-Masters Milton March
2008 SA Adelaide Kilkenny RSL March
2007 WA Eden Hill Rangeview Hotel Function Room March
2006 VIC Melbourne, Dingley Village Kings Entertainment Complex March
2005 VIC Melbourne, Chadstone Chadstone Shopping Centre March
2004 NT Alice Springs The Memorial Club April
2003 VIC Melbourne, Forest Hill Forest Hill Chase Shopping Centre April
2002 QLD Hervey Bay The Hervey Bay Boat Club April
2001 TAS Hobart Hobart City Hall March
2000 SA Adelaide, West Lakes Westfield West Lakes Shopping Centre .
1999 WA Fremantle Sail & Anchor Hotel March
1998 NT Darwin, Casuarina Casuarina Senior College April
1997 VIC Melbourne, Ringwood Eastland Shopping Centre Ringwood April
1996 QLD Brisbane . .
1995 ACT Canberra Royal Albert Hall April
1994 SA Adelaide, West Lakes Westfield Shopping Town (Westlakes) April
1993 WA Perth Karrinyup Centre April
1992 NT Darwin, Casuarina Casuarina Shopping Square March
1991 VIC Melbourne, Croydon Croydon Leisure Centre March
Note: in 2014 NSW declined and VIC accepted, the order does not jump forward (8 year cycle)